![Φρεγάτα «Ύδρα» και υποβρύχιο «Κατσώνης» σε συνεκπαίδευση με μονάδες της Ναυτικής Δύναμης του ΝΑΤΟ Φρεγάτα «Ύδρα» και υποβρύχιο «Κατσώνης» σε συνεκπαίδευση με μονάδες της Ναυτικής Δύναμης του ΝΑΤΟ](https://arouraios.gr/wp-content/uploads/2022/06/arouraios-image-29_jun_01_005__1_.jpg?x64213)
Η συνεκπαίδευση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στη θαλάσσια περιοχή ανατολικά της Κρήτης — Δείτε φωτογραφίες
Όπως ανακοινώθηκε, εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας, επικοινωνιών, στοχοποίησης, προχωρητικών ελιγμών, ανθυποβρυχιακού πολέμου και αντιαεροπορικού πολέμου (Air Defence Exercise — ADEX) με την συμμετοχή δύο μαχητικών αεροσκαφών F-4 της Πολεμικής Αεροπορίας.
Η συνεκπαίδευση, προστίθεται στην ανακοίνωση, συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε συμμαχικό πλαίσιο.
Δείτε φωτογραφίες από την άσκηση